Vuoden valinnat julkaistiin vuoden 2009 Erätulilla:

Vuoden tuomariksi valittiin Antero Hinkkanen. Antero Hinkkanen on hirvenhaukkukokeiden, karhunhaukkukokeiden ja hirvenjäljestyskokeiden ylituomari ja piirikouluttaja. Antero on toiminut niin ylituomarina kuin palkintotuomarinakin useissa kokeissa vuosittain ja aktiivisena tuomarina olisi voitu palkita vaikka joka vuosi.

Vuoden koiraksi valittiin Karjalankarhukoirauros Lavasuon Rymy omistajana Toni Tynkkynen. Tuloksia Rymylle kertyi syksyn mittaan seuraavasti: 3 x VOI 1 ja 2 x VOI 3 sekä KVA arvo. Yhteensä näistä kertyi 19 pistettä.

Vuoden Erämieheksi valittiin Pauli Peippo. Pauli on ollut mukana Kokkolanjoen erämiesten toiminnassa pitkään. Hän on yksi seuran peruspilareista sekä esimerkin näyttäjä nuoremmille metsästyksen harrastajille. Pauli on toiminut kymmeniä vuosia seuran johtokunnassa. Hän on myös aktiivinen talkoo- ja riistanhoitotyön tekijä. Erityisesti hän on kunnostautunut pienpetopyytäjänä, josta hänet on vuosien varrella palkittu useasti.